مقالات شهرسازی کیمیا فکر بزرگ

smart digital cities future kimiafekr

گوگل در حال طراحی شهر دیجیتالی متعلق به خود است

گوگل در حال طراحی شهر دیجیتالی متعلق به خود است. در آینده ای نه چندان دور شاهد شهرهایی خواهیم بود که از بیشتر تکنولوژی های متعلق به گوگل بهره می برند؛ از اتومبیل های خودران گرفته تا وای فای فوق العاده سریعی که در هر جایی و هر لحظه ای شما را به اینترنت متصل می کند. با توجه به گزارش هایی که به گوش می رسد، کمپانی آلفابت -که گوگل یکی از بخش های آن است- در حال برنامه ریزی برای ساخت شهری ست که همه ی متعلقات و سخت افزارها و زیرساخت های آن زیر نظر گوگل است.

Sidewalk Labs یکی از جدیدترین شرکت های تابعه ی زیر نظر این هلدینگ است که شایع شده است در حال طراحی “یک بستر آزمایشی برای تکنولوژی های جدید” است. ظاهرا بخش هایی از دنور و دترویت دارای پتانسیل برای این طراحی هستند. البته هم اکنون بخش ها و شهرهایی هستند که به طور وسیعی برای تست وسایل نقلیه خودران و دیگر تکنولوژی های مربوط به آینده مورد استفاده قرار می گیرند اما به نظر می رسد که گوگل قصد دارد یک شهر مستقل برای این تکنولوژی ها در نظر بگیرد. آلفابت می تواند از این شهر به عنوان منبع و مرکز ارائه ی همه ی تکنولوژی های روز و تست آنها به منظور متناسب ساختن آنها برای زندگی روزمره ی مردم جهان استفاده کند.

علاوه بر وای فای همه جا حاضر و اتومبیل های خودران، روبات های تحویل کالا و سیستم های چراغ راهنمای هوشمند متصل به یک سیستم مرکزی هم از برنامه های مطرح شده ی گوگل است.

شرکت هلدینگ آلفابت در ماه اوت گذشته ایجاد شد و شرکت های تابعه ای که زیر چتر این هلدینگ هستند در حوزه های مختلفی از جمله پوشش هوش مصنوعی، سلامتی، دسترسی به اینترنت، تصاویر ماهواره ای، تکنولوژی خانه ی هوشمند، واقعیت مجازی و موارد دیگر فعالیت می کنند.

هم اکنون این موضوع در حد شایعه ای بیش نیست. با این حال از سوی نمایندگان دو شرکت آلفابت و Sidewalk Labs  صحبت هایی راجع به این شهر دیجیتالی شده است که در صورت به وقوع پیوستن آن شاهد تحولی عظیم در صنعت تکنولوژی خواهیم بود.

منبع: techradar و pishtazanteam

*****مقالات کیمیا فکر بزرگ, عمومی 0نظرات توسط
فرایند تهیه طرح توسعه شهری برنامه ریزی شهری شهرسازی کیمیا فکر بزرگ شهرسازی ۵

مقاله شهرسازی فرایند پیش از تهیه طرح توسعه شهری

فرایند پیش از تهیه طرح‌ توسعه شهری را می‌توان در سیاست‌گذاری‌ها و بخش‌هایی از فرآیند تصمیم‌گیری و هدایت طرح‌های توسعه شهری خلاصه کرد. این سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها توسط اداره کل راه و شهرسازی استان، استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، شورای شهرسازی استان، شورای عالی شهرسازی و معماری، وزارت کشور، و کمیسیون ماده پنج استان انجام می‌گیرد.

شورای عالی شهرسازی و معماری مهم‌ترین ارگان فرایند پیش از تهیه طرح محسوب می‌گردد و طبق قانون اعضای این شورا عبارتند از:

۱ـ وزیر راه وشهرسازی

۲ـ وزیر کشور

۳ـ وزیر اقتصاد و داریی

۴ـ وزیر اطلاعات

۵ ـ وزیر نیرو

۶ ـ وزیر جهاد کشاورزی

۷ـ وزیر دفاع

۸ ـ رییس سازمان برنامه و بودجه

۹ـ وزیر اطلاعات و جهانگردی (ارشاد اسلامی)

۱۰ـ رییس سازمان حفاظت محیط زیست

و به موجب ماده سه قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری، ریاست این شورا با وزیر راه و شهرسازی است. و به موجب تبصره ۲ ماده قانونی مورد بحث جلسات شورا با حضور اکثریت اعضا رسمیت خواهد داشت و تصمیمات شورا با حداقل ۵ رأی معتبر خواهد بود.

وظایف شورای عالی شهرسازی در ماده ۳ قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری به شرح زیر تعیین شده است:

۱ـ بررسی پیشنهادهای لازم در مورد سیاست کلی شهرسازی برای طرح در هیئت وزیران

۲ـ اظهارنظر نسبت به پیشنهادها و لوایح شهرسازی و مقررات مربوط به طرح‌های جامع شهری که شامل؛ منطقه‌بندی، نحوه استفاده از زمین، تعیین مناطق صنعتی ـ بازرگانی ـ مسکونی، تأسیسات عمومی، فضای سبز و سایر نیازمندی‌های عمومی شهر می‌باشد.

۳ـ تصویب معیارها و ضوابط و آیین‌نامه‌های شهرسازی

فرایند پیش از تهیه طرح جامع (توسعه و عمران)

۱ـ در مرحله اول

مسئولین محلی شهر، تهیه برنامه توسعه شهری را از اداره کل راه و شهرسازی استان (و در مورد شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر از دفتر فنی استانداری‌ها) در خواست می‌کنند و یا اداره کل براساس اولویت‌ها و ضوابط و اعتبارات خود، رأساً چنین نیازی را مطرح می‌کند. در هر صورت اداره کل، تهیه طرح شهر مورد نظر را به واحد شهرسازی وزارت متبوع پیشنهاد می‌کند. این پیشنهاد در صورت گذراندن مراحل مختلف ضوابط لزوم تهیه طرح، اولویت‌گذاری تهیه طرح برای شهرهای مختلف و تأمین اعتبار در واحد شهرسازی، تصویب شده و پس از تعیین مهندسین مشاور ذی‌صلاح به اداره کل مربوط جهت عقد قرارداد با مهندسین مشاور ابلاغ می‌گردد.

۲ـ در مرحله دوم،

مشاور تهیه‌کننده طرح، توسط سازمان برنامه و بودجه انتخاب می‌گردد و به وزارت راه و شهرسازی معرفی می‌شود، ولی بنا بر روال و ضرورت‌های عملی و اجرایی، اغلب وزارت راه و شهرسازی خود مشاور مورد نظر را انتخاب کرده و از سازمان برنامه و بودجه تأییدیه انتخاب مشاور و تأمین اعتبار برای طرح مورد نظر را دریافت می‌کند.

۳ـ در مرحله سوم،

اداره کل راه و شهرسازی طبق مفاد قرارداد، تهیه طرح‌های توسعه و عمران و تفصیلی حوزه نفوذ شهرها مشهور به قرارداد تیپ ۱۲، اقدام به انعقاد قرارداد با مهندسین مشاور می‌نماید. مشاور موظف است در چارچوب این قرارداد، برنامه توسعه شهر مربوطه را تهیه کند و جهت ارزیابی و تصویب به اداره کل راه و شهرسازی استان تحویل دهد.

فرایند پیش از تهیه طرح هادی شهری

برای تعیین اولویت شهرها از نظر تهیه و یا تجدید نظرطرح هادی پرسشنامه‌هایی تهیه می‌شود و تحت عنوان جداول اطلاعات وضعیت طرح‌های توسعه شهری، به شهرهای تابعه هر استان و نیز تمام استانداری‌ها جهت تکمیل و اعاده، ارسال می‌گردد.

در این جدول نام شهر، جمعیت آن، وضعیت شهر از نظر دارا بودن طرح شبکه‌بندی، طرح هادی و طرح هادی تجدیدنظر شده، طرح جامع، یا طرح تفصیلی، مشخص می‌شود و هم‌چنین تأکید می‌شود که اولویت تهیه یا تجدیدنظر در طرح هادی و یا تهیه طرح جامع آن‌ها توسط استانداری مشخص گردد و از بین آن‌ها شهرهایی که تهیه و یا تجدیدنظر در طرح هادی آن‌ها توسط دفتر فنی استانداری مقدور نیست باید مشخص شوند، تا برای تهیه طرح هادی آن‌ها توسط دفتر فنی وزارت کشور اقدام گردد.

از بین شهرهایی که تهیه و تجدیدنظر در طرح هادی آن‌ها توسط استانداری‌ها در اولویت قرار گیرد و از دفتر فنی درخواست تهیه آن شده باشد، شهرهایی که دارای مشکلات حادتری هستند تعیین می‌شوند و نسبت به تهیه طرح هادی برای آن‌ها اقدام می‌گردد. برای شهرهایی که در اولویت قرار گرفته‌اند و نقشه و عکس هوایی جدید ندارند از سازمان نقشه‌برداری کشور، درخواست می‌گردد تا به عکس‌برداری هوایی از آن‌ها اقدام نمایند تا در برنامه زمان‌بندی سال‌های آتی دفتر فنی منظور گردد.

فرآیند پیش از تهیه سایر طرح‌ها

برای طرح‌های تفصیلی شهرها نیز کلیه مراحل مذکور برای انتخاب مشاور و ارجاع کار به همان روال تشریح شده برای طرح جامع شهری است.

هم‌چنین تهیه برنامه‌های جزییات شهری نیز توسط مهندس مشاور و در بعضی از شهرداری‌ها که دارای کادر مناسب می‌باشند، توسط شهرداری انجام می‌شود.

پیش از اقدام به تهیه طرح‌های آماده‌سازی به این طریق عمل می‌شود: ادارات زمین شهری استان، اراضی در اختیار خود را با توجه به تعداد متقاضی خواهان مسکن جهت اجرای برنامه آماده‌سازی به اداره کل راه و شهرستان استان معرفی می‌نماید. اداره کل راه و شهرسازی استان پس از بررسی‌های اولیه و تطبیق با ضوابط و مقررات توسعه شهری، اقدام به تنظیم موافقتنامه اجرای آماده‌سازی می‌نماید.

پس از کنترل و تأیید موافقتنامه توسط واحد امور مسکن و تأمین اعتبار، از طریق سازمان زمین شهری جهت اجرا به اداره کل راه و شهرستان استان ابلاغ می‌شود. تهیه طرح آماده‌سازی توسط مهندسین مشاور معمار و شهرساز انجام می‌شود.

فرایند تهیه طرح‌ شهری

پس از انعقاد قرارداد، طرح از طرف ارگان‌های مربوط، به مرحله تهیه طرح و سند برنامه می‌رسد. تهیه تمام طرح‌های توسعه شهری توسط مؤسسات مهندس مشاور رتبه‌بندی شده شهرسازی و معماری انجام می‌گیرد. مهندسین مشاور پس از انعقاد قرارداد، مطالعات و بررسی‌های لازم برای تهیه برنامه را در سه سطح مطالعاتی و جغرافیایی استان، حوزه نفوذ و شهر انجام می‌دهند.

زمینه‌های مطالعه و مداخله در سطح شهر شامل نظام‌های کاربری زمین، معیارهای تراکم جمعیتی و ساختمانی، شبکه معابر، جهت و مکان توسعه فیزیکی شهر و تحلیل محدودیت‌ها و امکانات توسعه شهر در هر یک از این زمینه‌ها است.

نتیجه نهایی کارمهندسین مشاور، اسناد پایه‌ای سه گانه زیر است:

الف‌ـ سند کاربری زمین پیشنهادی، شامل نظام تقسیمات شهری، نظام منطقه‌بندی و نظام کاربری زمین، شبکه گذربندی و معابر پیشنهادی

ب‌ـ ضوابط و مقررات شهرسازی و ساختمانی، شامل حوزه‌های کاربری زمین، ضوابط تفکیک و ضوابط ساختمانی

ج‌ـ محدوده‌های پیشنهادی شهر

پس از تکمیل مطالعات و تدوین نهایی برنامه، کلیه اسناد نوشتاری و نقشه‌ای تهیه شده، در اختیار اداره کل راه و شهرسازی قرار می‌گیرد تا مراحل ارزیابی و تصویب را طی نماید.

فرایند تهیه طرح به زیر مجموعه‌های زیر تقسیم می‌شود:

ـ مباحث مربوط به شناخت (مطالعات و بررسی‌ها)

ـ مباحث مربوط به تحلیل مطالعات

ـ مباحث مربوط به تهیه طرح

فرایند تهیه طرح توسعه شهری برنامه ریزی شهری گدس

مباحث آموزشی شهرسازیکارشناسی ارشد شهرسازی | برنامه ریزی شهری | طراحی شهری | طرح توسعه شهری

منبع: جزوه مباحث عمومی شهرسازی ایران کیمیا فکر بزرگ

انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

کیمیا فکر بزرگ ارائه دهنده خدمات آموزشی شهرسازی در کشور

**** آموزشی شهرسازی, برنامه ریزی شهری, طرح توسعه شهری 3نظرات توسط
فرآیند تهیه طرح توسعه شهری کیمیا فکر بزرگ

فرآیند تهیه طرح‌های شهری

فرایند تهیه طرح‌های شهری در ایران با توجه به وظیفه و نقش هر یک، به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شود:

سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و هدایت، تهیه برنامه، بررسی و تصویب، نظارت و ارزیابی، تهیه طرح، اجرا، نظارت براجرا و سرانجام انطباق و تغییر برنامه.

برنامه-ریزی-و-طراحی-شهری کیمیا فکر بزرگ

براساس همین طبقه‌بندی می‌توان حوزه وظایف هر یک از عناصر را شناسایی کرد.

برنامه‌های توسعه شهری در ایران در قالب طرح‌های جامع و تفصیلی، طرح‌های احیا و بازسازی بافت‌های قدیمی و برنامه‌ریزی توسعه شهرهای جدید تهیه می‌شوند. اغلب این برنامه‌ها، جنبه فیزیکی دارند و سیاستگذاری توسعه و تغییرات فیزیکی شهرها را به صورت کاملاً محلی انجام می‌دهند. تهیه تمام این برنامه‌ها در حیطه وظایف وزارت راه و شهرسازی، و اجرای آن‌ها به عهده شهرداری‌ها است.

۱ـ شورای عالی شهرسازی،

۲ـ وزارت راه و شهرسازی

۳ـ وزارت کشور

۴ـ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

۵ـ شهرداری‌ها

به ترتیب از عناصر تشکیل‌دهنده نظام برنامه‌ریزی شهری در ایران هستند که حوزه دخالت قانونی هر یک از آن‌ها در وظایف، سیاستگذاری‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و مانند این‌ها مشخص شده است. چنان که وظیفه سیاستگذاری و تصمیم‌گیری و هدایت طرح‌های شهری مستقیماً به عهده شورای عالی شهرسازی و در استان‌ها، به عهده شورای شهرسازی استان و واحد شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و استانداری است.

تهیه تمام طرح‌های شهری بر عهده اداره کل راه و شهرسازی است که از طریق خرید خدمت یا مستقیماً و در هر حال با عقد قرارداد میان طرفین، تهیه می‌شود. شورای شهرسازی استان و کمیته فنی و بعد از آن نیز شورای عالی شهرسازی هم وظیفه بررسی و تصویب طرح‌های شهری را بر عهده دارند. نظارت بر تهیه برنامه‌های شهری در حیطه وظایف اداره کل راه و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قرار دارد. اجرای همه برنامه‌های شهری بر عهده شهرداری‌ها و نظارت بر اجرا در اختیار اداره کل راه و شهرسازی مربوطه است. تصویب مراتب انطباق و تغییر در برنامه‌های شهری نیز ابتدا از طریق شهرداری و استانداری، و در نهایت کمیسیون ماده ۵ استان صورت می‌گیرد.

مباحث آموزشی شهرسازیکارشناسی ارشد شهرسازی | برنامه ریزی شهری | طراحی شهری | طرح توسعه شهری

منبع: جزوه مباحث عمومی شهرسازی ایران کیمیا فکر بزرگ

انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

کیمیا فکر بزرگ ارائه دهنده خدمات آموزشی شهرسازی در کشور

 

**** آموزشی شهرسازی, برنامه ریزی شهری, طرح توسعه شهری 0نظرات توسط
امکان سنجی واگذاری مدیریت محیط طیست شهر به شهرداری ها کیمیا فکر بزرگ

مقاله شهرسازی امکان سنجی واگذاری مدیریت محیط زیست شهر به شهرداریها (نمونه موردی شهر تهران)

چکیده:

شهر تهران با مشکلات زیست محیطی فراوانی روبرو است که یکی  از مهمترین آنها آلودگی­های زیست محیطی است. سازمان­هایی که مسئولیت مدیریت محیط زیست شهر را بر عهده دارند متعددند و ناهماهنگی بین آنها از عوامل بروز مشکلات زیست محیطی شهر تهران به حساب می آید.

در پژوهش حاضر سعی شده با بررسی امکان واگذاری مدیریت محیط زیست شهر تهران به شهرداری، راهکارهایی جهت انسجام و یکپارچگی مدیریت محیط زیست شهر ارائه­ گردد. بر این اساس با استفاده از روش پژوهشی نظریه مبنایی ، از طریق مطالعه­ اسناد و مصاحبه با مسئولان و صاحب نظران این امر، مسئله­ مدیریت محیط زیست شهر تهران در قالب ۵ وظیفه­ مدیریتی شامل: برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت، کنترل و تأمین منابع ، مورد کنکاش قرار گرفته و در قالب یک مدل پارادایمی، شرایط، راهبردها و پیامدهای حاصل از پدیده­ ظهور یافته ارائه می گردد.

امکان سنجی واگذاری مدیریت محیط طیست شهر به شهرداری ها کیمیا فکر بزرگ ۱

نتایج حاصل از جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که امکان واگذاری جامع و کامل مدیریت محیط زیست به شهرداری  وجود ندارد. اما از سوی دیگر می­توان به شکلی نسبی وظایف مدیریتی ذکر شده را به شهرداری واگذار نمود و با همکاری سایر سازمان­های ذیربط به صورت یکپارچه به مدیریت زیست محیطی شهر پرداخت. همچنین برای توانمند سازی شهرداری در انجام وظایف محول­شده لازم است تا ظرفیت سازی هایی در سه حیطه­ ساختاری، قانونی و فرهنگی در سازمان شهرداری انجام شود.

کلیدواژگان : مدیریت شهری یکپارچه؛ مدیریت محیط زیست شهری؛ شهرداری؛ روش نظریه مبنایی

غلامرضا کاظمیان، مرضیه شاه محمدی

مطالعات شهری،  مقاله ۳، دوره ۱، شماره ۳، تابستان ۱۳۹۱، صفحه ۲۴-۳۳

کیمیا فکر بزرگ | دانلود امکان سنجی واگذاری مدیریت محیط زیست شهر به شهرداریها (نمونه موردی شهر تهران) (379 downloads)

* بر اساس موضوع, *** بر اساس نشریات، مجلات، همایشها, ارزیابی ، آسیب شناسی, برنامه ریزی شهری, شهر سالم ، توسعه پایدار ، زیست محیطی, فصلنامه مطالعات شهری, مدیریت شهری 0نظرات توسط
بازخوانی میدان صاحب آباد کیمیا فکر بزرگ

مقاله بازخوانی میدان صاحب آباد از روی تصاویر شاردن و مطراقچی بر اساس متون تاریخی (از شکل گیری تا دوره صفویه)

چکیده:

میدان صاحب آباد تبریز که بقایای باقیمانده آن امروز به نام مجموعه صاحب الامر معروف گشته است از مجموعه های تاریخی و ارزشمند ایران می باشد طبق بررسی های انجام شده این مجموعه مدت چهار قرن مرکز حکومت ایران و مقر فرماندهی پادشاهانی چون جهانشاه، اوزون حسن، شاه اسماعیل و شاه طهماسب بوده است، اما امروزه تنها نام و یاد این مجموعه نفیس باقیمانده و تغییرات به وجود آمده در طول تاریخ باعث کاستن از شکوه و عظمت آن شده است.

شروع ساخت این مجموعه به دوره آباقاخان (ایلخان مغول) در زمان صدارت شیخ محمد جوینی، وزیر کبیر وی، بر می گردد. با ساخته شدن این مجموعه روند گسترش شهر تبریز به سمت شمال رودخانه مهران رود کشیده می شود. بعدها در دوره جهانشاه دارالحکومه از محله ششگلان به این مجموعه انتقال داده می شود و از آن تاریخ تا زمان شاه طهماسب که پایتخت از تبریز به قزوین انتقال داده شد.

بازخوانی میدان صاحب آباد کیمیا فکر بزرگ ۱

کلید واژه: حسن پادشاه، صاحب آباد، صاحب الامر، هشت بهشت، تبریز

دکتر پیروز حناچی، استادیار دانشکده معماری، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

دکتر احد نژادابراهیمی سردرود ، دانشگاه تبریز

نشریه هنرهای زیبا، بهار ۱۳۸۵ , شماره  ۲۵ ; از صفحه ۳۵ تا صفحه ۴۴

کیمیا فکر بزرگ | دانلود مقاله بازخوانی میدان صاحب آباد از روی تصاویر شاردن و مطراقچی بر اساس متون تاریخی (130 downloads)

* بر اساس موضوع, *** بر اساس نشریات، مجلات، همایشها, تاریخ شهر و شهرسازی, نشریه هنرهای زیبا 0نظرات توسط
بررسی تطبیقی جمعیت خانوار سکونت و شهرگرایی ایران کیمیا فکر بزرگ

مقاله شهرسازی بررسی تطبیقی دگرگونی جمعیت خانوار سکونت و شهرگرایی ایران فرانسه رمانی

چکیده:

این مقاله به مقایسه تطبیقی دگرگونی های جمعیت شهرنشینی خانوار و سکونت در ایران فرانسه و رومانی پرداخته و تحت سرفصل های یکسان تحولات فوق را مود مداقه و تحلیل قرار می دهد. بررسی حاضر نشان می دهد که گذار به جامعه مدرن که با غلبه شهرنشینی تغییر در ابعاد خانوار و ترکیب آن تغییر شرایط سکونت و مسکن تغییر ویژگی های سکونتگاه ها تغییر الگوهای استفاده از مسکن تغییر در نیازهای خانوار و به ویژه با رویکرد عقلایی به امر تامین مسکن همراه است به درجات مختلف در همه کشورهایی که تجربه مدرنیته را طی کرده و می کنند قابل مشاهده است گرچه قرارگیری در سطوح مختلف تجربه گذار شرایط مختلف اقتصادی اجتماعی و فرهنگی سنت ها و شیوه های سکونت و استفاده از مسکن همگی در تعیین خصوصیات مسکن و نحوه برخورد به آن تاثیر می گذارند.

خلاصه ای از بررسی های مقایسه ای فوق محتوای مقاله حاضر را تشکیل می دهد. در این گفتار تلاش شده تا دگرگونی های ناشی از مدرنیزاسیون در خانوار مسکن و شهر در سه کشور فوق که در سطوح مختلفی از تجربه مدرنیته قرار دارند نشان داده شود.

کلیدواژگان: جمعیت؛ خانوار؛ سکونت؛ شهرنشینی؛ مدرنیته؛ مسکن

دکتر سید محسن حبیبی، استاد شهرسازی، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

دکتر زهرا اهری، استادیار دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر

نشریه هنرهای زیبا، دوره ۱۹، شماره ۱۹، پاییز ۱۳۸۳

کیمیا فکر بزرگ | دانلود مقاله شهرسازی بررسی تطبیقی دگرگونی جمعیت خانوار سکونت و شهرگرایی ایران فرانسه رمانی (228 downloads)

* بر اساس موضوع, ** بر اساس اساتید مطرح پر مقاله, *** بر اساس نشریات، مجلات، همایشها, اجتماعی، جمعیت، مشارکت, ارزیابی ، آسیب شناسی, دکتر سید محسن حبیبی, مسکن, نشریه هنرهای زیبا, پارادایم شهرسازی 0نظرات توسط
الگوی حرکت سایه و طراحی سایت کیمیا فکر بزرگ

مقاله الگوی حرکت سایه و طراحی سایت

چکیده:

یکی از نکات قابل توجه در خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی در رابطه با طراحی سایت و مجموعه های مسکونی، بررسی مسیر حرکت سایه بناها و تأثیری آن بر بناهای مجاور در یک مجموعه می باشد. دست یابی به آفتاب زمستانی و پرهیز از آن در تابستان در طراحی مجموعه های ساختمانی در یک سایت از جمله مواردی است که در طراحی اقلیمی باید به آن توجه ویژه ای مبذول داشت.
طراحی اقلیمی و بهره مندی از مواهب طبیعی چون انرژی خورشیدی میسر نخواهد بود مگر اینکه این امکان در طراحی سایت فراهم شود.
در این مقاله روش محاسبه و ترسیم الگوی سایه تک بنا با توجه به توپوگرافی زمین در عرض های جغرافیایی مختلف و همچنین اصول طراحی سایت بر مبنای بهره مندی عادلانه بناها از نور خورشید ارایه شده است.
مقاله الگوی حرکت سایه در طراحی سایت کیمیا فکر بزرگ
دکتر زهرا قیابکلو
نشریه هنرهای زیبا، پاییز ۱۳۸۲ , شماره  ۱۵ ; از صفحه ۵۸ تا صفحه ۶۸

کیمیا فکر بزرگ | دانلود مقاله الگوی حرکت سایه و طراحی سایت (301 downloads)

* بر اساس موضوع, *** بر اساس نشریات، مجلات، همایشها, مسکن, ملاحظات اقلیمی, نشریه هنرهای زیبا 0نظرات توسط
امکان سنجی ایجاد مسیرهای پیاده و دوچرخه در محدوده تهران قدیم کیمیا فکر بزرگ

مقاله شهرسازی امکان سنجی ایجاد مسیرهای پیاده و دوچرخه در محدوده تهران قدیم

چکیده:

در سال های میانی سده گذشته اغلب شهرسازان و برنامه ریزان حمل و نقل درون شهری اروپا با دیدگاهی اتومبیل گرا. سفرهای درون شهری را برنامه ریزی و شبکه ارتباطی شهرها را بر اساس آن طراحی می کردند. اما در چند دهه اخیر این دیدگاه تغییر یافت و به شیوه شهرسازی انسان گرای گذشته گرایش پیدا کردند.

نتیجه این رویکرد به رسمیت شناختن سفرهای پیاده و دوچرخه در شبکه ارتباطی شهرها بود. با گزینش این شیوه سعی شد مشکلات تردد در شهرهای بزرگ از جمله آلودگی های مختلف ناشی از تردد اتومبیل کاهش یابد. در خصوص این هدف ضوابط و معیارهایی نیز ارایه شد که با شرایط آن کشورها کارایی خود را به خوبی نشان داده است. در واقع تدوین این ضوابط بر اساس ویژگی های اقلیمی. اجتماعی و فرهنگی آن کشورها انجام گرفته که تعمیم آن در مکانهای جغرافیایی دیگر جای تعمق و بررسی دارد.

امکان سنجی ایجاد مسیرهای پیاده و دوچرخه در محدوده تهران قدیم کیمیا فکر بزرگ ۱

کلیدواژگان : شهرسازی اتومبیل گرا؛ شهرسازی انسان گرا؛ مسیرهای پیاده؛ مسیرهای دوچرخه؛ ویژگی های اقلیمی

دکتر فریدون قریب ، استاد شهرسازی، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

نشریه هنرهای زیبا، مقاله ۲، دوره ۱۹، شماره ۱۹، پاییز۱۳۸۳

کیمیا فکر بزرگ | دانلود مقاله شهرسازی امکان سنجی ایجاد مسیرهای پیاده و دوچرخه در محدوده تهران قدیم (315 downloads)

* بر اساس موضوع, ** بر اساس اساتید مطرح پر مقاله, *** بر اساس نشریات، مجلات، همایشها, حمل و نقل و شبکه معابر, دکتر فریدون قریب, نشریه هنرهای زیبا 0نظرات توسط
آفرینش اثر معماری بنیان ها و سویه ها کیمیا فکر بزرگ

مقاله آفرینش اثر معماری بنیان‌ها و سویه‌ ها

چکیده :

پرسش از چگونگی آفرینش اثر معماری ما را به ورطه ی گسترده ای از معانی مفاهیم و راهبردهایی می کشاند که دستیابی به پاسخی مناسب را نیازمند نگاهی ژرف به بنیانهای هر یک از آنها بر می شمارد این نوع نگاه ها می تواند ترسیم گر سویه های مختلفی باشند که با بهره گیری از آنها آدمی به موضع و جایگاه خویش واقف می گردد.

در راستای دستیبای به چنین هدفی مقاله ابتدا به بررسی مفهوم زمان و تاثیر آن بر چگونگی تعریف چرخه آفرینش نزد فرهنگ های گوناگون پرداخته و آن را زمینه ساز یافتن مواضع آدمی در هستی قرار می دهد و در ادامه آفرینش اثر معماری را در گردونه ی تعامل میان کشف و خلق تعریف مینماید.

آفرینش اثر معماری کیمیا فکر بزرگ

تمام تلاش این مقاله در نهایت ما را بدانجا راهبر میگردد که بتوانیم مسیری دقیق و روشن را برای بررسی ها و مطالعات آتی در باره ی بحث آفرینش آثار معماری بیابیم تدوین این مسیر و سیرگام های مورد نیاز در طول انجام چنین مطالعه ای از یافته های اصلی این تحقیق به شمار می آید.

کلیدواژگان: ابداع؛ آفرینش اثر معماری؛ خلاقیت؛ راز گشایی؛ طراحی معماری

حمیدرضا انصاری

منوچهر معظمی

نشریه هنرها زیبا، مقاله ۵، دوره ۲۱، شماره ۲۱، بهار ۱۳۸۴

کیمیا فکر بزرگ | دانلود مقاله آفرینش اثر معماری بنیان‌ها و سویه‌ ها (121 downloads)

* بر اساس موضوع, *** بر اساس نشریات، مجلات، همایشها, معماری, نشریه هنرهای زیبا, نظری محتوایی 4نظرات توسط
باز آفرینی تصوری شهر از متون تاریخی نبشابور غازانخانی

مقاله شهرسازی باز آفرینی تصوری شهر از متون تاریخی نیشابور غازانخانی

چکیده:

در این مطالعه “باز آفرینی تصوری“، دریافت و تدوین تصویر اجتماعی – کالبدی در دوره ای خاص از تحول شهر تعریف شده است. به منظور تدوین چنین دریافتی شهر کهن نیشابور با پیشینه فرهنگی – تاریخی غنی برای مطالعه موردی انتخاب شده است. مراجعه به متون تاریخی و ادبی همزمان با دوره مورد مطالعه شهر، یعنی از بامداد اسلام تا انتقال شهر به مکان جدید در دوره شاهرخ تیموری، و همچنین مشاهدات اسنادی و آثار و نشانه های باقیمانده از شهر کهن اطلاعات مورد نیاز تحقیق حاضر را فراهم آورده است.

در این مقاله، تصویر اولیه بدست آمده که به صورت نقشه و با مقیاس واقعی ترسیم شده، با حاصل تحقیقات قبلی در این زمینه به صورت تحلیلی و مستند مقایسه و تصویر نهایی تراکم شده است. به دلیل نیاز به تحقیق میدانی بیشتر، و احتمالا کاوش های باستان شناسی که در کوتاه مدت قابل انجام نیستند، در نقشه نهایی حصار شهر کهن به شکل قطعی ترسیم نشده است. از ویژگی های تصویر جدید ترسیم شده جزییات محلات و حدود دروازه های کهندژ، شارستان و محدوده بیرونی شهر کهن است.

باز آفرینی نیشابور کهن کیمیا فکر بزرگ

نتایج بدست آمده، میتواند ضمن کمک به تعیین محدوده شهر کهن و حفظ حریم فرهنگی – کالبدی آن، نشانه های مستندی را برای انجام تحقیقات باستان شناسی بعدی فراهم آورد؛ و در مقابل جمع آوری چنین اطلاعاتی به اصلاح و تکمیل مجدد تصویر شهر کمک خواهد کرد. مجموعه این تلاش ها زمینه های ایجاد جاذبه های فرهنگی و گردشگری شهر کهن و شهر فعلی نیشابور را فراهم آورده، و در رشد فرهنگی ساکنین شهر جدید موثر خواهد بود.

کلید واژه: باز آفرینی، تصویر شهر، نیشابور کهن، گردشگری، سیر تحول شهر، شکل شهر

دکتر علیرضا عینی فر

دکتر احمد میرزا کوچک خوشنویس 

نشریه هنرهای زیبا، تابستان ۱۳۸۱ , شماره  ۱۱ ; از صفحه ۷۷ تا صفحه ۸۸

کیمیا فکر بزرگ | دانلود مقاله شهرسازی باز آفرینی تصوری شهر از متون تاریخی نیشابور غازانخانی (129 downloads)

* بر اساس موضوع, *** بر اساس نشریات، مجلات، همایشها, تاریخ شهر و شهرسازی, نشریه هنرهای زیبا 0نظرات توسط